Stormen Malik...

Jag har faktiskt aldrig tänkt på att skogarna här i mellan faktiskt skyddar oss. Däremot tänker jag ofta på att vi skyddas av att bo "inne" utan hav runt oss :)
Så skönt att ni inte fick det värsta av stormvindarna. Ja att ha tillgång till ved och vatten är något att vara tacksam över och jag brukar ha några flaskor nerfrusna ifall att... Här kommer vattnet via rör liggande på havsbotten från grannön eftersom det är dåligt med sötvatten här på denna ö. Det är inte många gånger som det har vart strömlöst på alla år jag bott härute och de flesta har kaminer att ta till om det skulle ske.
Just i dag har vi strålande sol från blå himmel och vindstilla. Lite ovanligt kallt med minus 6 - vi är lite bortskämda här ute med att inte ha den kyla eller snö som jag växte upp med när jag bodde på andra sidan gränsen. Ljuset har kommit tillbaka och dagarna blir stadigt längre för var dag - vi går mot bättre tider känns det😊